

EBL Set Cymbal Coin rigid dim anti-glare LED 1x6.8W/530lm 230V 2700K matt white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- dimmable
- IP protection: IP44 - splash-proof
- Color temperature: 2700K - warm white
- for the 230V direct connection
| Dimension (height x width x depth): | H: 50mm |
| O: | 77mm |
| Installation depth: | 70mm |
| Cavity depth: | 55mm |
| Installation opening: | 70mm |
| Bulbs included: | ✓ |
| Maximum power: | max. 10W |
| Tension: | 230V |
| Current: | 33mA |
| Color: | White matt |
| Material: | plastic |
| Apparent power: | 7 VA |
| Dimmable: | with dimmer R, L, C (universally applicable) |
| Can be used with the following dimmers: | RLC Müller Paladin 873 030 LED |
| IP protection: | IP44 ceiling mounting |
| MM characters: | MM sign |
| Installation location recommendation: | Ceiling mounting |
| Protection class: | Protection class II |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Equipment: | 6.8W |
| Number of equipment: | 1x |
| Rated/useful luminous flux: | 530 lm |
| Half-value angle: | 45° |
| Rated service life: | 30,000 hours |
| Rated power: | 6.8W |
| Start-up time up to 60% luminous flux: | <0.1s |
| Beam angle: | 38° |
| Beam angle LED module: | 30° |
| Energy efficiency class (A++ to E): | A+ |
| Power consumption: | 7 kWh_1000h |
| Color consistency: | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Color temperature: | 2700K, 2,700K |
| Lamp luminous flux maintenance 6,000h: | 80% |
| Power factor: | 0.9 |
| Luminous flux retention at the end of the nominal service life: | 75% |
| Switching cycles premature failure >=: | 30000 |
| Equivalent to incandescent lamp: | 40W |
| Ignition time <: | 0.05s |
| Rated luminous flux (lumens): | 463 lm |
| Minimum cavity depth: | 55mm |
| Dimensions |
Length
: 50 mm Height : 50 mm Diameter : 77 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 430 |
| Watt | 7 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

