





EBL Cole Coin 3StepDim 1x6W ws/ws recessed ceiling light
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED recessed light 3-Step-Dim Cole Coin IP44 round 88mm Coin 6W 470lm 230V dimmable 2700K white matt
- Dimmable in 3 steps with a standard light switch
- Incl. replaceable LED bulb
- IP protection: IP44 - splash-proof
- For 230V direct connection
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 55mm |
| Installation depth range | 70mm |
| diameter | 88mm |
| Installation opening | 80mm |
| shape | around |
| Minimum cavity depth | 55mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Stainless aluminum |
| Color | White matt |
| material | Plastic, Aluminium Zinc |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700K |
| Beam angle | 100° |
| Nominal luminous flux | 470lm |
| Color temperature range | 2700K |
| Color consistency | SDCM6 |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 6W |
| Technology | LED |
| Socket/fitting | Coin |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Dimming | 3 step dimmable with normal light switch |
| Dimmable | Yes |
| Bulbs included | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 40W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the lamp. |
| Dimensions |
Width
: 470 mm Diameter : 88 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 470 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

