

EBL Set Cole Coin 3StepDim rd rigid LED 3x6.5W 2700K 230V black/silver mt/box
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- Dimmable in 3 levels with a standard light switch
- including replaceable LED light source
- IP protection: IP44 - splash-proof
- for the 230V direct connection
| Cavity depth: | 55mm |
| Diameter: | 88mm |
| MM characters: | MM sign |
| Shape: | around |
| Equivalent to incandescent lamp: | 39W |
| Color consistency: | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Bulbs included: | ✓ |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Color temperature range: | 2,700K |
| WEEE reg. no.: | DE 39236390 |
| Installation depth (cavity): | 55mm |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Installation depth: | 70mm |
| Rated luminous flux (lumens): | 460 lm |
| Marketing type: | set |
| Stainless: | Rustproof aluminum |
| Number of equipment: | 3x |
| Installation opening: | 80mm |
| Protection class: | Protection class II |
| Watt: | 6.5W |
| Color: | Black silver |
| Technology: | LED |
| Dimmability: | Yes |
| Dimming: | Dimmable with a normal 3 step light switch |
| Tension: | 230V |
| IP protection: | IP44 ceiling mounting |
| Material: | Aluminum zinc, plastic |
| Energy efficiency class (A++ to E): | A+ |
| Beam angle: | 110° |
| Color temperature: | 2700K |
| Dimensions | Diameter : 88 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | matte black, Silver |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 470 |
| Watt | 7 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

