






Drawing Room 1-light wall light - walnut
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Drawing Room is a collection in the traditional Edwardian style. The overlapping arches and fluted details are found in both the pressed glass bowls and the die-cast aluminum fixtures. The fretwork elements reflect traditional British architectural themes.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 249 mm W: 157 mm D: 201 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 1.49 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | walnut |
| Family | salon |
| Width | 157 mm |
| Product weight | 1.34 |
| Installation height | 249 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 201mm |
| Build Materials | Steel, pressed glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum wattage | 60W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H: 249mm W: 157mm D: 201mm |
| Box Dimensions | 28 x 32 x 20cm |
| Back plate width | 127mm |
| Back plate projection | 27mm |
| Back plate height | 220mm |
| Dimensions |
Width
: 157mm mm Height : 249mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441377 |

Drawing Room 1-light wall light - walnut
Sale price114,24 €
