





Corona 1-light wall light - satin white/polished nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Corona is a versatile glass pendant light that's equally suitable as a pendant, semi-circular, or ceiling light. Frosted glass side panels subtly diffuse the light, and a large opal white glass diffuser helps create a clean, well-lit space below.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 232 mm W: 210 mm D: 105 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 1.78 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V |
| Power source | Mains voltage |
| Color | White satin lacquered/polished nickel |
| Family | corona |
| Width | 210 mm |
| Product weight | 1.6 |
| Installation height | 232 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 105 mm |
| Building materials | made of steel, frosted glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 232 mm W: 210 mm D: 105 mm |
| Carton dimensions | 28 x 18 x 29.5 cm |
| Width of the back plate | Ø120 mm |
| Rear panel projection | 25 mm |
| Dimensions |
Width
: 210mm mm Height : 232mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220-240v |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441294 |

Corona 1-light wall light - satin white/polished nickel
Sale price71,40 €
