




CorDuo MacLED single spot 250lm 4.5W 3000K 12V matt black/chrome
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
CorDuo LED cable system MacLED single spot 250lm 4.5W 3000K 12V matt black/chrome
- Single spot to complement cable systems
- Suitable for wall and ceiling mounting
- Ideal for illuminating large and angled rooms
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs
- Not suitable for operation on 12V alternating current (AC)
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Rope spacing | 160 mm |
| span | 5 m |
| Dimensions (height x width x depth) | H: 24 x W: 92 x D: 92 mm |
| length | 10 m |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Chrome, matt black |
| material | metal |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000 K |
| Nominal luminous flux | 250 lm |
| Luminous flux LED module | 450 lm |
| Color temperature range | 3000 K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 4.5 W |
| Technology | LED |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Total width | 92 mm |
| Equivalent to incandescent lamp | 39 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Exchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumption | 5 W |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer height | 47 mm |
| Transformer width | 115 mm |
| Transformer depth | 240 mm |
| Dimensions |
Length
: 24 mm Width : 250 mm Height : 24 mm |
| Dimmable | No |
| Color | matte black, chrome |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 250 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

