






CorDuo DiscLED basic set 5x200lm 5x4.5W 3000K 230/12V matt chrome/chrome
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
CorDuo LED cable system DiscLED basic set 5x200lm 5x4.5W 3000K 230/12V matt chrome/chrome
- Complete set of transformer, rope, spots and assembly instructions
- Suitable for wall and ceiling mounting
- Lamps permanently installed
- Not suitable for operation on 12V alternating current (AC)
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Rope spacing | 160 mm |
| span | 5 m |
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 38 mm |
| diameter | 130 mm |
| length | 10 m |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Chrome, matt chrome |
| material | metal |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000 K |
| Nominal luminous flux | 200 lm |
| Luminous flux LED module | 450 lm |
| Color temperature range | 3000 K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 4.5 W |
| Technology | LED |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 39 W |
| Number of components | 5x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 The light source is not replaceable; the luminaire must be replaced.|5 The control gear can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumption | 26 W |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 60 VA |
| Apparent power | 28 VA |
| Transformer height | 47 mm |
| Transformer width | 115 mm |
| Transformer depth | 240 mm |
| Dimensions |
Length
: 38 mm Width : 200 mm Height : 38 mm Diameter : 130 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Matt chrome, chrome |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 200 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

