




CorDuo Circle single spot 180lm 5W 3000K 12V matt white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
CorDuo LED cable system Circle single spot 180lm 5W 3000K 12V white matt
- Single spot to complement cable systems
- Suitable for wall and ceiling mounting
- Ideal for illuminating large and angled rooms
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs
- Not suitable for operation on 12V alternating current (AC)
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Rope spacing | 160 mm |
| Dimensions (height x width x depth) | H: 96 mm |
| diameter | 99 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Matt white |
| material | metal, plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000 K |
| Nominal luminous flux | 180 lm |
| Luminous flux LED module | 400 lm |
| Color temperature range | 3000 K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 5 W |
| Technology | LED |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 35 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 96 mm Width : 180 mm Height : 96 mm Diameter : 99 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 180 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

