





CorDuo Cardan basic set GU5.3 max. 8x7.5W 230/12V matt white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
CorDuo cable system Cardan basic set GU5.3 max. 8x7.5W 230/12V matt white
- Complete set of transformer, rope, spots and assembly instructions
- Suitable for wall and ceiling mounting
- Light source freely selectable
- Don’t forget to order the matching light bulb at the same time!
- Not suitable for operation on 12V alternating current (AC)
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Rope spacing | 125 mm |
| span | 5 m |
| length | 10 m |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Matt white |
| material | metal |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Lamp without light source |
| Base/socket | GU5.3 |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | no |
| Max. power range | max. 8x7.5 W |
| Number of components | 8x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 1 The light source can be replaced by the end user without causing permanent damage to the luminaire.|5 The control gear can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 60 VA |
| Transformer height | 47 mm |
| Transformer width | 240 mm |
| Transformer depth | 115 mm |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimmable | No |
| Color | Matt white |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

