




Cora 4-light wall light - Polished chrome
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The classic Cora IP44 bathroom collection uses LED lamps and features graceful curves and clean lines that add just the right amount of modern style. The bell-shaped, clear, ribbed glass with etched detailing on the interior floats beautifully on polished chrome brackets.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 241 mm W: 827 mm D: 186 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 3.96 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Interior / Bathroom |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished chrome |
| Family | Cora |
| Width | 827 mm |
| Product weight | 3.56 |
| Installation height | 241 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 186 mm |
| Building materials | steel, ribbed glass |
| Color rendering CRI | 80 |
| Hours | 25000 |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | 4 x 3W LED G9 |
| LED color temperature | 3000k |
| LED lumens | 300Lm each |
| Maximum wattage | LED light with 3 W |
| Number of lamps | 4 |
| socket | G9 |
| Watt equivalent | 28 W |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 241 mm W: 827 mm D: 186 mm |
| Carton dimensions | 87.6 x 22.9 x 34.9 cm |
| Width of the back plate | 120 mm |
| Rear panel projection | 120 mm |
| Height of the back plate | 120.65 mm |
| Dimensions |
Width
: 827mm mm Height : 241mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | chrome |
| Kelvin | 3000k |
| Lifetime | 25000 |
| Light source | inklusive |
| Lumen | 300Lm each |
| Socket | G9 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441285 |

Cora 4-light wall light - Polished chrome
Sale price199,92 €
