





Christina chandelier with 18 lights, silver/gold patina
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
5-6 weeks
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Christina was exclusively manufactured and designed by Elstead. It features a hand-patinated silver and gold finish and features delicate crystal drops and cut-glass sconces. Made in England.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 880 mm, D: 1150 mm, Min./Max. depth: 980 mm – 7280 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 14.42 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Silver/Gold Patina |
| Family | Christina |
| Width | 1150 mm |
| Product weight | 12.98 |
| diameter | 1150 mm |
| Installation height | 880 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 980 mm |
| Maximum waste | 7280 mm |
| Ceiling tile paint | Silver/Gold Patina |
| Building materials | Steel, ground K9 glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 18 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Dimmable lamp | Not dimmable |
| Ceiling height | 24.9 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 119.9 mm |
| Chain/wire/cord length | 2500 mm chain. |
| Technical data | H: 880 mm D: 1150 mm Min./Max. Depth: 980 mm – 7280 mm |
| Carton dimensions | 120 x 120 x 100cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 1150mm mm Height : 880mm mm Diameter : 1150mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Gold |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441209 |

Christina chandelier with 18 lights, silver/gold patina
Sale price2.290,75 €
