





Christina 5-light chandelier - silver/gold patina
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Christina was exclusively manufactured and designed by Elstead. It features a hand-patinated silver and gold finish and features delicate crystal drops and cut glass sconces. This light can be converted into a semi-flush light. Made in England.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 470 mm, D: 470 mm, Min./Max. Depth: 550 mm – 1025 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 4.78 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Silver/Gold Patina |
| Family | Christina |
| Width | 470 mm |
| Product weight | 4.3 |
| diameter | 470 mm |
| Installation height | 470 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 550 mm |
| Maximum waste | 1025 mm |
| Ceiling tile paint | Silver/Gold Patina |
| Building materials | Steel, ground K9 glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 5 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 60 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 110 mm |
| Chain/wire/cord length | 640 mm chain. |
| Technical data | H: 470 mm D: 470 mm Min./Max. Depth: 550 mm – 1025 mm |
| Carton dimensions | 50 x 50 x 49cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 470mm mm Height : 470mm mm Diameter : 470mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Gold |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441212 |

Christina 5-light chandelier - silver/gold patina
Sale price229,08 €
