





Chateau 2-light wall light - mocha bronze
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Chateau is inspired by European castles and manor houses. This ornate 2-liter wall light is crafted from steel and features a mocha bronze finish.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 298 mm, D: 229 mm, P: 114 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 4.20 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Mocha Bronze |
| Family | chateau |
| Width | 229 mm |
| Product weight | 3.78 |
| diameter | 229 mm |
| Installation height | 298 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 114 mm |
| Building materials | Steel, ground K9 glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 2 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 298 mm D: 229 mm P: 114 mm |
| Carton dimensions | 29 x 36.5 x 37 cm |
| Dimensions |
Width
: 229mm mm Height : 298mm mm Diameter : 229mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Bronze |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441187 |

Chateau 2-light wall light - mocha bronze
Sale price128,52 €
