





Casca LED ceiling light
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED ceiling light Casca IP44 White Switch 1500lm 230V 16W aluminum matt
- With integrated LED light source
- Whiteswitch - the colour temperature can be adjusted by pressing the wall switch several times
- Uniform room light based on the latest LED technology
- Color temperature: 2700K - warm white to 6500K - daylight white
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 71mm |
| diameter | 300mm |
| form | around |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | Matt aluminum |
| material | Metal, plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Color change | White Switch |
| Nominal luminous flux (lumens) | 1,500lm |
| Luminous flux LED module | 2100lm |
| Color temperature range | 3,000 - 6,500 K |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 16W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Dimmable | No |
| Equivalent to incandescent lamp | 98.9W |
| Including bulbs | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 The light source is not replaceable and the luminaire must be replaced.|5 The operating device can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumed | 18W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 20VA |
| Dimensions |
Length
: 71 mm Diameter : 300 mm |
| Dimmable | No |
| Color | matt aluminum |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1500 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

