








Capitol Hill 6-Light Chandelier, Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Capitol Hill 6-Light Chandelier in Black features a timeless design that complements many decors and styles. This classic design blends well with both traditional and modern decor, providing beautiful, atmospheric lighting throughout the room.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 559 mm, W: 730 mm, Min./Max. Depth: 658 mm – 1922 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 6.99 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black |
| Family | Capitol |
| Width | 730 mm |
| Product weight | 4.24 |
| Installation height | 559 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 658 mm |
| Maximum waste | 1922 mm |
| Ceiling tile paint | Black |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 40 W |
| Number of lamps | 6 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling tile width/diameter | 127 mm |
| Chain/wire/cord length | 1219 mm chain |
| Technical data | H: 559 mm W: 730 mm Min./Max. Depth: 658 mm – 1922 mm |
| Carton dimensions | 77.5 x 23.5 x 76 cm |
| Dimensions |
Width
: 730mm mm Height : 559mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441116 |

Capitol Hill 6-Light Chandelier, Black
Sale price437,33 €
