







Capitol Hill Chandelier with 12 Lights, Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Capitol Hill 12-Light Chandelier in Black features a timeless design that complements many decors and styles. This classic design blends well with both traditional and modern decor, providing beautiful, atmospheric lighting throughout the room.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 779 mm W: 882 mm Min./Max. Depth: 878 mm – 2054 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 11.88 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black |
| Family | Capitol |
| Width | 882 mm |
| Product weight | 8.01 |
| Installation height | 779 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 878 mm |
| Maximum waste | 2054 mm |
| Ceiling tile paint | Black |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 40 W |
| Number of lamps | 12 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling tile width/diameter | 147 mm |
| Chain/wire/cord length | 1219 mm chain |
| Technical data | H: 779 mm W: 882 mm Min./Max. Depth: 878 mm – 2054 mm |
| Carton dimensions | 93.5 x 31.5 x 92 cm |
| Dimensions |
Width
: 882mm mm Height : 779mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441110 |

Capitol Hill Chandelier with 12 Lights, Black
Sale price749,70 €
