






Canfield - 30 inch / 76 cm fan - Brushed nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The sleek Canfield ceiling fan has a transitional feel, combining a traditional shape with a modern brushed nickel finish. The UV-coated blades are available in walnut or cherry wood, making it suitable for many small spaces throughout the home. Canfield can be used in rooms with large outdoor openings where this area is likely to be affected by humidity.
Warranty : Limited lifetime
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 7.50 kg |
| guarantee | Limited lifespan |
| Blade waste | 32 cm |
| Ceiling tile diameter | 15 cm |
| Control type | pull chain |
| Suspension rod included | 1 x 152 mm |
| Fan blade material | UV-coated wood |
| Fan motor size | 153mm x 17mm |
| Fan motor type | air conditioning |
| Fan speeds | 3 forward gears and manual reverse gear |
| Fixture height | 38 cm |
| Case diameter | 25 cm |
| Mounting options | Standard, angled, flush |
| Safety assessment | Moist |
| IP protection class | IP20 |
| Suitable location | Inner |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441109 |

Canfield - 30 inch / 76 cm fan - Brushed nickel
Sale price190,40 €
