







Cambridge 2-light ceiling light - burnished brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Cambridge is crafted from solid brass and exudes classic New England charm. Its solid castings, brass turned parts, beaded globe mounts, and clear optical glass underscore its timeless style.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 273 mm W: 610 mm D: 152 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 4.40 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Burnished brass |
| Family | Cambridge |
| Width | 411 mm |
| Product weight | 3.96 |
| diameter | 411 mm |
| Installation height | 186 mm |
| Class | Class I |
| Building materials | Solid brass, clear glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 2 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 41 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 401 mm |
| Technical data | H: 273 mm W: 610 mm D: 152 mm |
| Carton dimensions | 45.5 x 45 x 24 cm |
| Height adjustable | NO |
| Dimensions |
Width
: 411mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Brass |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441095 |

Cambridge 2-light ceiling light - burnished brass
Sale price352,36 €
