




Artisan 3-Light Chandelier - Aged Brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The beautiful Artisan light features attractive hand-sculpted scrolls and knotted embellishments. The three- and five-light Artisan light is available as a flush mount, allowing for easy conversion from a chain to a semi-flush mount.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 450 mm, D: 360 mm, Min./Max. depth: 500 mm – 940 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 3.50 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Aged brass |
| Family | Handyman |
| Width | 360 mm |
| Product weight | 3.15 |
| diameter | 360 mm |
| Installation height | 450 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 500 mm |
| Maximum waste | 940 mm |
| Ceiling tile paint | Aged brass |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 19 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 125 mm |
| Chain/wire/cord length | 590 mm chain. |
| Technical data | H: 450 mm D: 360 mm Min./Max. Depth: 500 mm – 940 mm |
| Carton dimensions | 45 x 40 x 22 cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 360mm mm Height : 450mm mm Diameter : 360mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Brass |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441578 |

Artisan 3-Light Chandelier - Aged Brass
Sale price148,51 €
