





Amarilli 1-light table lamp with ivory shade – bronze with golden patina
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
5-7 days
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Designed and manufactured exclusively by Elstead, this handcrafted range features antique oak leaves. It features clear glass drops and an ivory shade. Made in England. LS467
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 720 mm, D: 430 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 4.90 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Plug |
| Color | Bronze with gold patina |
| Family | Amarilli |
| Width | 430 mm |
| Product weight | 2.85 |
| diameter | 430 mm |
| Installation height | 720 mm |
| Class | Class I |
| Base diameter | 190 mm |
| Base height | 440 mm |
| Total height with umbrella | 720 mm |
| Building materials | Steel, polycotton shade, ground K9 glass |
| Width of the top of the umbrella | 360 mm |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable smart bulbs |
| Dimmable lamp | Not dimmable |
| Technical data | H: 720 mm D: 430 mm |
| Carton dimensions | 21 x 20 x 55cm |
| Umbrella width/diameter | 430 mm |
| Width of the umbrella base | 430 mm |
| Umbrella height | 250 mm |
| Umbrella color | ivory |
| Umbrella material | Polycotton |
| Dimensions |
Width
: 430mm mm Height : 720mm mm Diameter : 430mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Bronze |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441502 |

Amarilli 1-light table lamp with ivory shade – bronze with golden patina
Sale price244,07 €
