




Alora Halston 1 lt Wall Light - Matte Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Inspired by the classic silhouettes of 1950s formal attire, the Halston blends vintage and contemporary. Decorative, glossy opal shades create ambiance and are paired with delicate metallic details. Add a touch of timeless couture to your space with this stunning wall sconce.
Dimensions: H: 222mm W: 203mm D: 218mm
Warranty: Standard 2-year warranty
| brand | Alora Mood |
|---|---|
| Packaging weight | 2.80 kg |
| guarantee | Standard 2-year warranty |
| Suitable for | Interior |
| Tension | 220–240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Execution | Matte Black |
| series | Halston |
| Width | 203 mm |
| Product weight | 1.7 kg |
| diameter | 203 mm |
| Mounting height | 222 mm |
| Protection class | Class I |
| Projection/Depth | 218 mm |
| Materials | steel, opal glass (mounted) |
| Integrated LED | No |
| Bulbs included | No |
| Maximum wattage | 40 W |
| Number of bulbs | 1 |
| Version | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable bulbs |
| Product dimensions | H: 222mm, W: 203mm, D: 218mm |
| Packaging dimensions | 56 × 29 × 40 cm |
| Umbrella color | opal |
| Umbrella material | Glass |
| Dimensions |
Width
: 203 mm Height : 222 mm Diameter : 203 mm |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 220-240 |
| Watt | 40 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z o.o. ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441439 |

Alora Halston 1 lt Wall Light - Matte Black
Sale price114,24 €
