





Aegean 1-Light Wall Light - Polished Nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
2-3 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The stylish Aegean family features hand-forged scrolls accented by cut-glass drops and sconces. It's available in highly polished nickel, polished brass, or aged brass finishes. Consisting of two wall and three ceiling lights, the Aegean fixtures are flush-mounted and add style to both modern and classic settings.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 220 mm W: 100 mm D: 215 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 0.95 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished nickel |
| Family | Aegean |
| Width | 100 mm |
| Product weight | 0.86 |
| Installation height | 220 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 215 mm |
| Building materials | Steel, ground K9 glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 220 mm W: 100 mm D: 215 mm |
| Carton dimensions | 27 x 28 x 18.5 cm |
| Width of the back plate | 100 mm |
| Back plate projection | 21.7mm |
| Back plate height | 100mm |
| Dimensions |
Width
: 100mm mm Height : 220mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441435 |

Aegean 1-Light Wall Light - Polished Nickel
Sale price95,20 €
