





Admirals Cove Wall Lantern, 1 Light, Large, Textured Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
2-3 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Inspired by classic Tudor style, the Admirals Cove outdoor collection combines bespoke details with modern performance. Constructed of a composite material, it's designed to withstand harsh outdoor elements like saltwater splashes and UV rays. The beautiful and durable textured black finish ensures this. The clear seeded glass enhances the vintage style and allows light to shine through.
Warranty : Coastal Collection 5-year warranty against corrosion
Dimensions : H: 595 mm W: 260 mm D: 331 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 3.92 kg |
| guarantee | Coastal Collection 5-year corrosion guarantee |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Color | Structured black |
| Family | Admiral's Cove |
| Width | 260 mm |
| Product weight | 3.53 |
| Installation height | 595 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 331 mm |
| Building materials | Weather-resistant laminated glass, with seeds |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS1146 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 595 mm W: 260 mm D: 331 mm |
| Carton dimensions | 39 x 32.5 x 65 cm |
| Width of the back plate | 130 mm |
| Rear panel projection | 25 mm |
| Height of the back plate | 200 mm |
| Dimensions |
Width
: 260mm mm Height : 595mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442682 |

Admirals Cove Wall Lantern, 1 Light, Large, Textured Black
Sale price171,36 €
