






Abbey 5-Light Chandelier, Silver Sand
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
2-3 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Influenced by monastic architecture, the elegant Abbey series is a classic transitional model suitable for many installation styles. Abbey features gold shades with mushroom pleats and a soft, hand-brushed Silver Sand finish.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 667 mm, D: 667 mm, Min./Max. Depth: 797 mm – 2322 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 5.48 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Silver Sand |
| Family | abbey |
| Width | 667 mm |
| Product weight | 4.93 |
| diameter | 667 mm |
| Installation height | 667 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 797 mm |
| Maximum waste | 2322 mm |
| Ceiling tile paint | Silver Sand |
| Building materials | Steel, mushroom pleated blinds |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 40 W |
| Number of lamps | 5 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 64 mm |
| Ceiling tile width/diameter | Ø125 mm |
| Chain/wire/cord length | 1524 mm chain. |
| Technical data | H: 667 mm D: 667 mm Min./Max. Depth: 797 mm – 2322 mm |
| Carton dimensions | 29 x 63 x 62cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 667mm mm Height : 667mm mm Diameter : 667mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441420 |

Abbey 5-Light Chandelier, Silver Sand
Sale price274,89 €
