




Abbey 3-light ceiling light, semi-flush, sand silver
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
2-3 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Influenced by monastic architecture, the elegant Abbey series is a classic transitional model suitable for many installation styles. Abbey features gold shades with mushroom pleats and a soft, hand-brushed Silver Sand finish.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 260 mm, D: 356 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 2.63 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Silver Sand |
| Family | abbey |
| Width | 356 mm |
| Product weight | 2.37 |
| diameter | 356 mm |
| Installation height | 260 mm |
| Class | Class I |
| Ceiling tile paint | Silver Sand |
| Building materials | Steel, mushroom-shaped pleated shade |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS394 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 32.5 mm |
| Ceiling tile width/diameter | Ø139.5 |
| Technical data | H: 260 mm D: 356 mm |
| Carton dimensions | 43 x 43 x 36cm |
| Dimensions |
Width
: 356mm mm Height : 260mm mm Diameter : 356mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441419 |

Abbey 3-light ceiling light, semi-flush, sand silver
Sale price234,91 €
