





Abbey 1-light wall light - silver sand
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
2-3 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Influenced by monastic architecture, the elegant Abbey series is a classic transitional model suitable for many installation styles. Abbey features gold shades with mushroom pleats and a soft, hand-brushed Silver Sand finish.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 391 mm, D: 152 mm, P: 264 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 1.55 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Silver Sand |
| Family | abbey |
| Width | 152 mm |
| Product weight | 1.4 |
| diameter | 152 mm |
| Installation height | 391 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 264 mm |
| Building materials | Steel, mushroom pleated blinds |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 40 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 391 mm D: 152 mm P: 264 mm |
| Carton dimensions | 21 x 32 x 45cm |
| Width of the back plate | 117.5 mm |
| Rear panel projection | 30.5 mm |
| Height of the back plate | 209.6 mm |
| Dimensions |
Width
: 152mm mm Height : 391mm mm Diameter : 152mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441416 |

Abbey 1-light wall light - silver sand
Sale price114,24 €
