

Atria LED panel round 15W matt chrome
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
for wall and ceiling mounting
- Even room lighting based on the latest LED technology
- particularly flat design
- with integrated LED lamp
- Color temperature: 4000K - neutral white
- for the 230V direct connection
| Dimension (height x width x depth): | H: 20mm |
| O: | 220mm |
| Bulbs included: | ✓ |
| power consumed: | 15W |
| Tension: | 230V |
| Color: | Matt chrome |
| Material: | plastic |
| Apparent power: | 17 VA |
| Shape: | around |
| Dimmable: | No |
| IP protection: | IP20 |
| Installation location recommendation: | Wall and ceiling mounting |
| Protection class: | Protection class II |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Equipment: | 15W |
| Number of equipment: | 1x |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Luminous flux LED module: | 1500 lm |
| Equivalent to incandescent lamp: | 99W |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 1,150 lm |
| Color temperature: | 4000K |
| Dimensions |
Length
: 20 mm Height : 20 mm Diameter : 220 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Matt chrome |
| Kelvin | 4000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1150 |
| IP rating | IP20 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

