


1879 LED Globe G125 E27 250lm 5W 1700K Gold
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
1879 Filament 230V LED Globe G125 E27 250lm 5W 1700K Gold
- Color temperature: 1700K - Gold light
- Retro globe in a trendy vintage look
- Warm and homely light in the style of the carbon filament
- Gold-lusted surface
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 175 mm |
| diameter | 125 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Gold |
| material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance 6,000h | 85% |
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal lifetime | 80% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| life | 15000 hours |
| Design life | 15000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 1700 K |
| Nominal luminous flux | 250 lm |
| Color temperature range | 1700 K |
| Color consistency | SDCM 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Rated/useful luminous flux | 250 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 5 W |
| Technology | LED |
| Base/socket | E27 |
| Lamp design | Globe |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 25 W |
| Number of components | 1x |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 175 mm Width : 250 mm Height : 175 mm Diameter : 125 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Gold |
| Kelvin | 1700 |
| Light source | including |
| Lumen | 250 |
| Watt | 4 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

